Автор Гілка: Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер  (Прочитано 12787 раз)

Відсутній ra

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер


Є певні риси, що трохи відрізняють цю систему від інших юніксових. Власне кажучи, таких рис багато, і OpenBSD є досить своєрідною системою, тож розповім лише про деякі нюанси.

Оскільки вірно налаштована система просто собі працює (just works), то користувачі іноді забувають, як саме робиться те чи інше налаштування. Таке саме час від часу бува й зі мною. :) Мушу зазначити, що я слабенько розуміюся на OpenBSD.

Про номенклатуру обладнання, що її прийнято в OpenBSD, переповідати не буду, бо її треба вивчати окремо. Це стане у пригоді лише тоді, коли ви дійсно матимете намір вивчати та використовувати цю доладну й гарну систему. Однак певне зауваження мушу зробити, і воно стосується налаштування миші для Іксів.

Отож, почнемо.

Миша в OpenBSD має ім’я wsmouse. Запам’ятати це досить легко, і це нам стане в нагоді трохи згодом.

У теці файлів апаратного приладдя (/dev) ви побачите декілька подібних за типом пристроїв, що іменуються послідовно, як це прийнято у більшості юніксів. Для миші це буде виглядати десь приблизно так:

# ls -al | grep wsmouse

wsmouse
wsmouse0
wsmouse1
...
wsmouse[n]

За первинними налаштуваннями графічної системи Х, у файлі /etc/X11/xorg.conf на пристрій миші вказує рядок Option "Device" "/dev/wsmouse". І це, загалом, вірно, бо так і має бути. Однак цей рядок жодним чином не вказує на фізичний пристрій-мишку. І користувач  може отримати незрозумілу (на перший погляд) проблему.

Сервер Х налаштовано вірно, вказано всі пристрої, всі параметри для всіх пристроїв, вірно вказано шлях до тек із шрифтами. Запускаючи сервер командою X -config /root/xorg.conf я мав на екрані чудове зображення від цілком налаштованого Х-сервера. Але трапилась дурна халепа: скопіювавши цього файла до його природнього місця, я досить довго не міг ніяк примусити Х-сервер запрацювати. Файли журналів не давали осмисленої інформації, лише писали про помилку у налаштуваннях миші. Цю помилку я бачив, але ніяк не міг допетрати, чого ж від мене вимагає система. Кілька разів, для власної впевненості, знову запускав Ікси наведеною вище командою (X -config /root/xorg.conf), і вони працювали бездоганно. Але спроби примусити працювати Ікси звичайною командою Х чи startx були марні.

Мишу до системи під’єднано через COM-порт (1-й у номенклатурі DOS, чи cua00 у номенклатурі OpenBSD). Тому я зробив спробу повідомити Х-серверу, що мишка є на першому порті: Option "Device" "/dev/cua00" (у файлі /etc/X11/xorg.conf). Наслідок був той самий, що й для попереднього налаштування.


Скажу відвертно, я не читав навмисно відповідні мани. Замість цього передивився ретельніше теку /dev і трохи помізкував. Окрім пронумерованих пристроїв для миші, там був і файл без номеру. Первинні налаштування Іксів посилалися саме на цей файл. Очевидно, що він не може бути файлом конкретного пристрою. Але ж в такому разі він повинен бути симлінком на файл реального пристрою! Еврика, як то кажуть. :)

Зробивши цей файл симлінком на файл справжньої миші я отримав цілком справний Х-сервер:

# cd /dev
# pwd
/dev
# rm wsmouse
# ln -s cua00 wsmouse
# ls -la | grep wsmouse
lrwxr-xr-x  1 root root       5 2007-10-21 22:27 wsmouse -> cua00

Може здатися, щоя ця дрібниця зовсім не варта уваги. Але зважте на те, що в лінуксі налаштування миші можна зробити довільно: і вказавши на симлінк, і вказавши на файл фізичного пристрою. Певні обмеження OpenBSD для недосвідченого користувача (як от для мене) можуть часом створювати незрозумілі ускладнення.



До речі, є й така особливість: сам Х-сервер не буде дієздатний без явної вказівки від адміністратора чи користувача системи. Це зазвичай робиться при встановленні системи (звісно, що Ікси такох мають бути встановлені), або пізніше шляхом редагування файлу /etc/sysctl.conf і обов’язкового перезавантаження системи. У цьому файлі слід змінити значення у рядку:

machdep.allowaperture=n

де n може приймати значення 0, 1 та 2. Що це означає, краще почитайте у довідковій сторінці OpenBSD xf86(4).




Debian GNU/Linux (stable), OpenBSD.

Відсутній Cthulhu

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 183
  • Карма: +0/-0
Re: Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер
« Відповідей #1 : 2007-10-22 16:36:25 »
Славно. Прикріплю, може, комусь знадобиться.

Відсутній ra

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
Re: Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер
« Відповідей #2 : 2007-10-22 18:15:29 »
Славно. Прикріплю, може, комусь знадобиться.

Дякую. Але я писав це трохи поспіхом, тож дещо, переконаний, недогледів, і тому читачам слід бути уважними, та не забувати про /dev/head. :)
Debian GNU/Linux (stable), OpenBSD.

Відсутній 0rest

  • Новачок
  • *
  • дописів: 3
  • Карма: +0/-0
Re: Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер
« Відповідей #3 : 2013-05-14 00:04:58 »
Всім привіт.

Я тут цейво, понаписував трохи тексту, дотичного до теми, може кому потрібно буде. Хотів зразу на форум писати, та не вдавалося зареєструватися, через якийсь глюк в mysql. Зараз все ОК.

Раптом які зауваження - кажіть. Дякую.

Відсутній f1g4r0

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 160
  • Карма: +0/-0
  • Vita sine libertate, nihil!
Re: Дещо про налаштування OpenBSD: Х-сервер
« Відповідей #4 : 2013-05-15 00:04:48 »
Всім привіт.

Я тут цейво, понаписував трохи тексту, дотичного до теми, може кому потрібно буде. Хотів зразу на форум писати, та не вдавалося зареєструватися, через якийсь глюк в mysql. Зараз все ОК.

Раптом які зауваження - кажіть. Дякую.

Дякую. +100500
« Змінено: 2013-05-15 21:20:52 від Re. »
*[ Ніхто крім нас ] *                        //Arch + dwm + SVD